Samsung har ett  bra tag haft teknik redo för att göra en smartphone som ska kunna vikas ihop för att bli mer kompakt. LG vill å andra sidan inte vara sämre då man skickat in en patentansökan på en liknande teknik och fått godkänt. 


LG:s teknik kommer inte riktigt se ut som Samsungs. Samsung har tagit patent för en skärm som helt och hållet kan vikas ihop. LG har istället tagit patent på en panel där den övre halvan kan vikas ner, allt för att göra telefonen så kompakt som möjligt.
Jag tror däremot inte att denna typ av panel kommer sitta i LG G6.

Bild: LG

Källa

Share.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Leave A Reply Cancel Reply
Exit mobile version