Det har börjat gå sämre för de Sydkoreanska smartphonetillverkarna Samsung och LG. Då har företagen bestämt sig för att man ska spotta ut nya mobiler i framtiden.  

Det har visat sig att smartphoneförsäljningen för LG och Samsung gått nedåt när bägge tillverkare i mångt och mycket endast satsat på sina respektive high-end segment. En tillverkare som går desto bättre är Xiaomi, en tillverkare som presenterar nya mobiler väldigt ofta.

Förr i tiden presenterade Samsung också fler telefoner än vad man gör idag, men nu ser det alltså ut som att Samsung kan börja om på ruta ett tillsammans med LG.

Källa: Digitimes

 

Share.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Leave A Reply Cancel Reply
Exit mobile version