Annons

Någon gång nästa år sägs det att Qualcomm kommer hålla ett event där tillverkaren kommer visa upp Snapdragon 855 (eller vad chippet nu kan komma att kallas).

Nu har Qualcomm bekräftat att tillverkaren kommer visa upp ett 7nm-chipp. Det här chippet kommer antagligen bli uppföljaren till Snapdragon 845, ett chipp som sitter i de flesta high-end mobilerna just nu.

Samtidigt berättar Qualcomm att deras samarbetspartners redan håller på att implementera nästa års high-end chipp i sina high-end mobiler för 2019.

Källa: Qualcomm

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Leave A Reply Cancel Reply
Exit mobile version