Under dagen har Qualcomm äntligen presenterat Snapdragon 855. Den här gången har man avslöjat samtliga detaljer för det nya chippet!

Qualcomm Snapdragon 855 erbjuder en prestanda som ska vara upp till 45% prestandaförbättring mot föregångaren Snapdragon 845. Dessutom ska prestandan ha förbättrats med upp till 20%. Chippet har utrustats med åtta processorkärnor. Snapdragon 855 har även utrustats med stöd för 5G.

Chippet kommer sitta i smartphones som presenteras från och och med första halvan av 2019.

Share.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Leave A Reply Cancel Reply
Exit mobile version