Hem Samsung Galaxy Note 20 kan lanseras redan i juli

Samsung Galaxy Note 20 kan lanseras redan i juli

4PajYjuovuaJjHAsbvYiHj-320-80.jpg

Innan Samsung Galaxy Note 9 så visade Samsung upp Note- serien i september. Men i och med Galaxy Note 9 och Note 10- serien så har tillverkaren visat upp modellerna i augusti för att bland annat hinna före Apple.

Av någon anledning ser det däremot ut som att Samsung Galaxy Note 20 och en eventuell Note 20 Ultra kan komma att visas upp redan i juli det här året. Det innebär att det kan hända att Samsung kommer hålla ett event extra tidigt det här året för de kommande modellerna.

Två modeller och bättre prestanda

Precis som med förra årets Note- serie ser det ut som att Samsung kan komma att lansera två olika modeller i Note 20-serien. Det rör sig om Galaxy Note 20 och Note 20 Ultra där den sistnämnda förhoppningsvis kommer erbjuda trevligheter så som marknadens bästa chipset tillsammans med upp till 16 GB RAM.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.