Kategorier
Apple

Apple utrustar iOS 16 med stöd för Haptic Feedback för standardtangentrbordet

Nyligen visade Apple upp nya iOS 16, och det verkar som att det senaste operativsystemet innehåller en rad finesser som Apple inte tog upp under eventets gång.

En av dessa är att man nu ÄNTLIGEN ska ha möjlighet att aktivera Haptic Feedback för Apples egna tangentbord, vilket inte är en dag försent om ni frågar mig. Dessvärre kan jag inte hitta den inställningen i betan ännu (kan vara för att min enhet kör svenska som språk), men förhoppningsvis dyker det upp inom kort!

Av Rasmus Hellmyrs

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.