in

USB Type C blir standard i smartphones som säljs i EU senast hösten 2024

EU har meddelat att man inom en snar framtid kommer kräva att alla telefoner som säljs i området kommer med USB C för att förenkla för användare. Detta kommer börja gälla senast hösten 2024.

Förhoppningsvis kommer detta börja gälla tidigare och som det ser ut just nu är det främst Apple som kommer påverkas eftersom man använder en egen kontakt.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.