I oktober kommer Google hålla låda där tillverkaren kommer visa upp nya Pixel-mobiler i form av Pixel 8 och 8 Pro. Nu ser det ut som att flera specifikationer för enheternas kameror läckt ut på nätet, och framförallt Pixel 8 Pro ser ut att få en och annan uppgradering.
Bägge telefoner kommer enligt källan få Samsungs GN2-sensor, att jämföra med GN1 som sitter i Pixel 6 och Pixel 7. Detta kommer bland annat möjliggöra att upp till 35% mer ljus kommer in i sensorn, något som kommer resultera i ännu bättre fotografering mitt i natten.
Pixel 8 Pro sägs också få en 64 MP-kamera (samma primära som 7a har) för foto i vidvinkel. Pixel 8 sägs däremot fortsatt få en 12 MP-kamera för vidvinkel, dock en ny sensor (Sony IMX386). Det verkar som att 8K-video också äntligen kommer vara en grej i årets Pixlar.
Google har naturligtvis jobbat på mjukvaran och det ser ut som att mobilerna kommer få en ny funktion som exempelvis kommer kunna justera blixtens ton efter omgivningen.