Klockan 16 idag, alltså om drygt en timme, kommer OnePlus börja sitt event där tillverkaren kommer visa upp nya OnePlus Open. Men redan nu har Oppo visat upp Find N3, och dessa telefoner kommer ha väldigt mycket gemensamt.
Telefonen har fått en yttre 6,31″ skärm och en inre 7,82″ skärm. Bägge har FHD+-upplösning tillsammans med en Hz på upp till 120Hz. Något jag tycker är mycket imponerande är att inte bara en utan bägge displayer har en ljusstyrka som kan boostas upp till 2800 nits. Det är något är imponerande! Telefonens yttre skärm har också förhållandet 20:9, något som bör göra den enkel att hantera även när den inte är öppen.
Under huven sitter det bästa vi kan hitta i en smartphone idag som kör Android, vilket innebär Snapdragon 8 Gen 2 tillsammans med 16GB RAM och 512GB minne.
N3 har totalt fel kameror. De på baksidan är tre stycken, och den primära har fått upplösningen 48 MP och är av typen LYTIA-T808. Vidare har mobilen fått en sekundär 48 MP-kamera för vidvinkel och en 64 MP-kamera för zoom (3x optisk zoom).
N3 har fått ett 4805 mAh som kan laddas trådat med 67W. Find N hade ingen trådlös laddning medans N2 hade det, men nu verkar det som att Oppo tagit bort stödet för den trådlösa laddningen igen – synd! Telefon kommer kosta 1650 dollar och kommer gå att boka från och med imorgon. Nu ser jag fram emot OnePlus Open!