Det är inte helt ovanligt att Googles operativsystem för fordon, Android Auto, dras med buggar. Nu har det inkommit uppgifter om att Android Auto drabbats av en ny bugg som enligt oss är synnerligen allvarlig!

Annons

Det handlar om att vissa foldebles inte ringer när de är ihopfällda och ihopkopplade med Android Auto. Mer specifikt har rapporter inkommit från Motorola Razr-användare. Om man däremot öppnar upp mobilen så ringer den som den ska.

Det är oklart om andra fabrikat också drabbats men det framgår att både Google och Motorola är medvetna om problematiken.

Via

Share.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Comments are closed.

Exit mobile version