Kategorier
Smartphone

Flera detaljer: då förväntas 6G bli tillgängligt i Sverige – allt du behöver veta!

Vi skrev igår en artikel om att Ericsson och Telia börjat testa framtidens nät, 6G, i Sverige. Testerna är i ett mycket tidigt skede, men när kan det nya nätet tänkas bli tillgängligt för dig som läser det här?

Well som det ser ut just nu kommer första 6G-närverket aktiveras för oss i Sverige någon gång 2033. Däremot sägs det att all utrustning kan komma att börja sättas upp från och med 2029, vilket är om drygt tre år. Det skulle ju vara oerhört nice om det visar sig att 6G-närverket kommer bli tillgängligt tidigare än planerat.

I samband med detta så kan vi även förvänta oss att många tillverkare kommer släppa smartphones som kommer ha stöd för 6G.

Via

Av Rasmus Hellmyrs

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.