Google Pixel 7- serien kommer få Tensor Gen 2

Google höll nyligen ett event där tillverkaren visade upp en del ny hårdvara tillsammans med mjukvara. Nu har det inkommit uppgifter om att de kommande mobilerna från Google kommer få andra generationens Tensor under huven.

Det är ännu oklart vad det här chippet kommer erbjuda för förbättringar jämfört med första generationens Tensor, men det kommer vi förhoppningsvis få reda på inom en snar framtid!

 

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.