Xiaomi vill förbjuda APK:er

Xiaomi är minst sagt ett speciellt företag. Ett exempel är att Xiaomi exempelvis i många moment tvingar folk att vänta 10 sek innan man trycker sig vidare.

Nu har det inkommit uppgifter om att Xiaomi inte vill att APK:er ska fortsätta vara tillgängligt i deras mobiler och Android. Däremot ser det ut som att Google inte alls vill detta och att APK:er ska fortsätta vara en del av Android, bra där Google!

Via

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.