Xiaomi Redmi Note 12 Pro kan få 200 MP

Enligt uppgifter är det möjligt att flaggskeppet i Redmi 12-serien kommer få 200 MP-sensorn från Samsung som sin primära kamera.

Samtidigt framgår det idag att Xiaomi kommer hålla ett event under nästa månad där tillverkaren kommer viss upp nya Redmi 12-serien.

Förutom kameran så sägs det att hela serien kan komma att utrustas med ett chipp1 från Mediatek.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.