Utöver Pixel 8 Pro har sökjätten även visat upp Pixel 8. Det här är en prisvärdare version av flaggskeppet 8 Pro, men flera ”core funktioner” så som sju år med säkerhetsuppdateringar är intakt. Detta innebär att modellen kommer uppdateras till Android 21.
Telefonen har fått en 6,2″ skärm med Full HD+-upplösning tillsammans med en uppdateringsfrekvens på upp till 120Hz. Mer specifikt framgår det att telefonen kommer kunna uppdatera skärmens uppdateringsfrekvens från 60Hz till 120Hz.
Under huven hittar vi Tensor G3 tillsammans med 8GB RAM med 128 eller 256GB minne. Telefonen har fått två kameror på baksidan. Det handlar om en primär 50 MP-kamera (samma som i 8 Pro) tillsammans med en 12 MP-kamera för vidvinkelfoto.
Batteriet är på 4575 mAh och det är 30W trådad laddning som gäller. Den har stöd för trådlös laddning, dock vet jag inte riktigt hur snabb den här typen av laddning är.
Telefonen kommer kosta från 9590 kronor i Sverige.