in

Sony Xperia 1 VI börjar säljas i ny färg

När Sony avslöjade att den röda versionen av Xperia 1 VI enbart skulle säljas i Japan och Taiwan blev jag mycket besviken. Jag var nog inte den enda som funderande på att köpa mobilen enbart för den otroligt snygga färgen.

För en tid sedan avslöjade dock Sony att man börjat sälja Xperia 1 VI i den röda färgen även utanför Japan och Taiwan. Modellen ser bland annat ut att vara tillgänglig i Sverige och stora delar av Europa, dock med 512GB minne om man vill köpa mobilen i rött.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.