Under de senaste veckorna har Samsung börjat skicka ut One UI 9 son baseras på Android 17 till bland annat S24 och S25-serien. Nu har det inkommit uppgifter om att många som har någon av modellerna i serien har stora problem med batteritiden efter uppdateringen.
Det rör sig om Galaxy S24 liksom Galaxy S25-användare som slagit larm. En person som har någon modell i S24-serien har berättat att denne kunde använda sin telefon i cirka fem timmar innan den behövde laddas igen (alltså inte skärmtid) medans en person som använde en modell i S25-serien berättade att telefonen efter uppdateringen behöver laddas 3-4 gånger om dagen.
Det låter helt galet! Vi tror och hoppas att Samsung kommer skicka ut en uppdatering som kommer lösa problematiken inom kort.
