in

Här är HTC X10 – telefonen som HTC kommer visa upp på sitt event den 12e januari

HTC håller som bekant ett event den 12e januari. Det har varit väldigt många spekulationer kring vad man kommer visa upp. Under kvällen har bilder och specifikationer läckt ut på HTC X10, vilket med största sannolikhet innebär att man visar upp en ny mellanklass-smartphone på eventet. 


Av bilderna nedan att döma kommer HTC X10 få en fingeravtrycksläsare placerad på baksidan tillsammans med ett gäng touchknappar utanför skärmen. HTC går Samsungvägen och placerar dessa knappar utanför skärmen.

Om vi går vidare till specifikationerna så sägs X10 få en 5,5 tumspanel med Full HD-upplösning, processorn Helio P10 med 3 GB RAM, 32 GB inbyggt minne, en bakre 16,3 MP kamera, en främre 7,9 MP kamera och Android 6.0.1 Marshmallow från start.

Bild: Evan Blass

Källa

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.