in

Huawei skulle behöva skapa en genväg för APK-filen till Mate 30-serien

Jag har sedan en tid tillbaka rapporterat om att Huawei Mate 30-serien kommer till Europa med Android, dock så kommer Huawei Mate 30-serien inte med några Google-tjänster. Nu har det framkommit nya uppgifter!

Det ser ut som att man på ett någorlunda enkelt sätt kommer kunna installera Google-appar på sin Mate 30-telefon. Det ser däremot ut som att man kommer behöva hitta en viss länk för att detta ska vara möjligt. Jag hoppas och tror därför att Huawei kommer skapa en så kallad genväg till den här webbsidan som en genväg så att alla (och inte bara vi nördar) kan tanka hem Google-appar.

Det kommer bli mycket spännande att se hur det kommer bli med den saken!

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.