Close Menu
MobilanyheterMobilanyheter
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Hem
    • Tester
    • Kontakt
    • Om oss
    Facebook X (Twitter) Instagram
    MobilanyheterMobilanyheter
    Subscribe
    • Hem
    • Tester
    • Kontakt
    • Om oss
    MobilanyheterMobilanyheter
    Xiaomi

    Xiaomi Redmi S2 visas upp nästa vecka

    fredag, maj 4, 2018,15:14Inga kommentarer2 Mins ReadRasmus HellmyrsBy Rasmus Hellmyrs
    Xiaomi Redmi S2

    Jag har vid flertalet tillfällen skrivit om en telefon från Xiaomi vid namn Redmi S2. Nu har företaget bekräftat när man kommer visa upp mobilen för allmänheten. En lansering som kommer ske under nästa vecka. Telefonen kommer presenteras i staden Nanjing i Kina. 

    Xiaomi är en tillverkare som nu för tiden släpper nya telefoner var och varannan vecka. Det var inte alls länge sedan företaget presenterade mellanklassaren Xiaomi Mi 6X. Det ser däremot ut som att företaget kommer presentera en ny mobil vid namn Xiaomi Redmi S2 redan nästa vecka. Enligt tidigare uppgifter handlar det om en ren budgetmobil med formatet 18:9. Enligt tidigare källor kommer Xiaomi Redmi 2S få en 5,99 tumsskärm med upplösningen 720 x 1440 pixlar (HD+ – upplösning). Under huven har telefonen utrustats med chippet Snapdragon 625 med 3 GB RAM och 32 GB inbyggt minne. På bilden nedan kan vi se att telefonen kommer få dubbla kameror. Den primära kameran har antagligen upplösningen 13 megapixel medans den sekundära kameran antagligen kommer få upplösningen 5 megapixel.

    De kinesiska mobiltillverkarna är mycket för att stoppa in bra selfiekameror i smartphones. Xiaomi Redmi 2S är inget undantag. Det ser ut som att telefonen kommer få en främre 16 MP-kamera, vilket är ett högt megapixelantal med tanke på att Redmi 2S kommer vara en mobil i budgetsegmentet. Enligt uppgifter kommer Xiaomi begära 175 dollar för telefonen, något som motsvarar 1546 svenska kronor just nu.

    Källa

    Recent Posts

    • Sony: Xperia är mycket viktigt för oss
      Sony: Xperia är mycket viktigt för oss
      för 2 dagar sedanRasmus Hellmyrs
    • Sony Xperia 1 V har ett stort problem efter senaste uppdateringen
      Sony Xperia 1 V har ett stort problem efter senaste uppdateringen
      för 2 dagar sedanRasmus Hellmyrs
    • Google Pixel Watch 4 läcker ut i samtliga kulörer
      Google Pixel Watch 4 läcker ut i samtliga kulörer
      för 3 dagar sedanRasmus Hellmyrs
    • Samsung Galaxy S25 FE fastnar på my bild
      Samsung Galaxy S25 FE fastnar på my bild
      för 3 dagar sedanRasmus Hellmyrs
    • Samsung Galaxy Tab S11-serien verifierad
      Samsung Galaxy Tab S11-serien verifierad
      för 3 dagar sedanRasmus Hellmyrs

    DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

    Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

    Android Nyheter Redmi S2 Xiaomi
    Rasmus Hellmyrs
    • Website
    • Facebook
    • LinkedIn

    Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

    Related Posts

    Sony Xperia 1 V har ett stort problem efter senaste uppdateringen

    torsdag, augusti 7, 2025,07:29

    Google Pixel Watch 4 läcker ut i samtliga kulörer

    onsdag, augusti 6, 2025,19:37

    Samsung Galaxy S25 FE fastnar på my bild

    onsdag, augusti 6, 2025,19:31
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.