Razer presenterar Razer Phone

Speltillverkaren Razer har under kvällen presenterat företagets allra första smartphone som kort och gott heter Razer Phone. Det här är en telefon som riktar in sig till målgruppen gamers. 

Telefonen har fått en 5,72 tumsskärm med Quad HD-upplösning och en uppdateringsfrekvens på hela 120Hz, det kallar jag för den ultimata displayfrekvensen för en gamingmobil. Under huven hittar vi processorn Snapdragon 835 tillsammans med 8 GB RAM och 64 GB inbyggt minne. Telefonen har fått dubbla 12 MP-kameror på baksidan och en främre 8 MP-kamera.

I övrigt har Razer Phone fått ett 4000 mAh batteri (Quick Charge 4.0 och USB Type C), en fingeravtrycksläsare placerad i strömknappen och Android 7.1.1 Nougat från start. Mobilen kommer kosta 699 dollar och kommer till utvalda länder nu i november.

Källa

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.