in

Google börjar sätta krav på hur tillverkarna ska designa sina mobiler

För en tid sedan gick sökjätten Google ut med information där man berättade att tillverkarna kan komma att få betala för Android i framtiden. Nu har Google gått ut med info om hur tillverkarna inte får designa sina mobiler.

Detta har Google gjort eftersom mjukvaran inte klarar av att tillverkarna designar sina mobiler hur som helst. Enligt Google är det okej att tillverkarna utrustar sina mobiler med max två flärpar. Flärparna ska sitta på mobilernas kortsidor (givetvis på framsidan).

Det betyder att tillverkarna inte får placera flärpar på långsidorna. Detta låter enligt mig som en självklarhet, men jag misstänker att Google bara vill vara extra tydliga.

Källa: Google

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.