in

Här är Qualcomm Snapdragon 670!

Qualcomm har under dagen hållit ett event där tillverkaren visat upp mellanklass-chippet Snapdragon 670 – uppföljaren till Snapdragon 660!

Snapdragon 670 har en hel del likheter med Snapdragon 710. Chippet är åttakärnigt och har två starka Cortex-A75-kärnor medans resterande 6 Cortex-A55-kärnor är något slöare (då de har som uppgift att klara av lättare användning så som surf och Facebook). De stora kärnorna har fått en hastighet på 2,0 GHz medans resterande 6 fått en hastighet på 1,7 GHz.

Enligt Qualcomm erbjuder Snapdragon 670 25% bättre prestanda mot föregångaren Snapdragon 660. Grafikprocessorn till Snapdragon 670 heter Adreno 615.

gsmarena_001 (16).jpg

Källa: Qualcomm

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.