in

iPhone – trion sägs få stöd för dubbla SIM-kort

På onsdag kommer Apple hålla ett event där tillverkaren kommer presentera tre nya iPhones. Nu inkommer det uppgifter om att samtliga modeller ska vara utrustade med stöd för dubbla SIM-kort. 

Samsung är en tillverkare som börjar utrusta alla sina mobiler med stöd för dubbla SIM-kort i Sverige. Nu ser det även ut som att Apple kommer hoppa på tåget för dubbla SIM-kort. Apple tänker antagligen inte först och främst på oss i Sverige utan jag misstänker att tillverkaren kommer utrusta samtliga modeller ur iPhone-trion med stöd för dubbla SIM för att norpa åt sig bättre försäljningssiffror från många länder i Asien.

Via SlashLeaks

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.