Annons

Jag har tidigare rapporterat om oroligheterna mellan Huawei och USA. Nu är det ut som att Huawei kan vara veckor från att bli av med sin license för Android.

Det är klart att Donald Trump antagligen kommer banna Huawei och ZTE. Det kommer således också påverka de amerikanska komponenterna som vissa av företagens telefoner innehåller. Men det går inte att glömma att Google och Android är amerikanska. Detta kan betyda att Android är på väg att försvinna från ZTE:s och Huawei:s produkter.

Via

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Comments are closed.

Exit mobile version