Huawei kommer hålla ett event den 9 augusti  det här året där tillverkaren kommer visa upp det nya gränssnittet EMUI 10. Men vad kommer det här gränssnittet att erbjuda för nyheter egentligen? 

Annons

Jag har sedan tidigare rapporterat om att det här gränssnittet kommer erbjuda ett helt nytt Dark Mode i den senaste uppdateringen, något som bekräftats på diverse skärmbilder.

Utöver det hoppas och tror jag att Huawei kommer ha gjort om gränssnittet så att man tagit bort allt onödigt plotter (alltså onödiga detaljer), något jag även tror att Huawei kommer satsa på. ’

Sist men inte minst hoppas jag på att Huawei kommer ha launchern med applådan installerad från start så att man slipper gå in i inställningarna för att ändra det.

Share.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.

Comments are closed.

Exit mobile version