Kategorier
Huawei

Huawei Mate X kommer med två olika processorer och EMUI 10

Det ser ut som att Huawei kan komma att släppa det nya flaggskeppet Mate X på den globala marknaden redan i oktober det här året. Nu har det inkommit nya uppgifter om Mate X. 

Det har nyligen framkommit att Huawei troligtvis kommer släppa Mate X i två varianter. Den ena modellen kommer få processorn Kirin 980 medans den andra modellen kan komma att få Kirin 990. Det ser dessutom ut som att det endast är Kirin 990- modellen som kommer få stöd för 5G. Det är oklart vilken enhet som kan komma till Sverige, men jag hoppas naturligtvis på varianten med Kirin 990.

En annan sak som nämns är att Huawei kan komma att ha bytt ut EMUI 9.1 till EMUI 10 istället.

Ni kan läsa mer om nyheten här.

 

Av Rasmus Hellmyrs

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.