Hem Sharp AQUOS Zero2 är här med 240Hz uppdateringsfrekvens
Advertisements

Sharp AQUOS Zero2 är här med 240Hz uppdateringsfrekvens

gsmarena_001 (13)

Sharp har under dagen visat upp den nya mobilen AQUOS Zero2. Vad erbjuder den här modellen för nytt? Läs vidare för att ta reda på mer om nyheten!

Höjdpunkten med den här mobilen är helt klart displayen som är på 6,4 tum med en uppdateringsfrekvens på hela 240Hz. Detta kan jämföras med ASUS ROG Phone II som har en uppdateringsfrekvens på 120Hz. Displayen har fått Full HD+- upplösning. Under huven hittar vi processorn Snapdragon 855 med 8 GB RAM och 256 GB inbyggt minne.

gsmarena_002 (9).jpg

Enheten har fått en 12 MP-kamera och en 20 MP-kamera på baksidan tillsammans med en fingeravtrycksläsare placerad under displayen, ett 3130 mAh-batteri och Android 10 från start.

Det är oklart vart den här modellen kommer bli tillgänglig för köp.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.