Boeing 737NG fortsätter ha problemen

Jag har sedan tidigare rappperat om att det upptäckts problem med 737NG från Boeing då vissa exemplar av maskinen haft sprickor som bildats i flygplanskroppen.

Det framkommer till exempel att av 810 flygplan som undersöktes av modellen 737-600/700/800 så framkom det att 38 plan inte var okej och hade fått dessa sprickor. Mönstret som man kan se är att de allra flesta av flygplanen har startat över 30 000 gånger. Det framkommer däremot att det till exempel var ett flygplan av modellen 737 som hade startat 26 700 gånger och fått dessa sprickor.

Nu har det framkommit att flera flygplan av modellen 737 kommer granskas.

Via

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.