Xiaomi uppdaterar Redmi 7 till Android 10

Det har tagit tid. Troligen för att Xiaomi har en hel del att optimera i sitt gränssnitt för nya versioner av Android men framförallt för att Xiaomi inte prioriterar att uppdatera billigare modeller lika snabbt som dyrare modeller.

Nu finns ju Android 11 ute. Då har Xiaomi istället valt att fokusera på Android 10 till modellen Redmi 7 vilket så klart är en billigare smartphone från den kinesiska tillverkaren. Den här uppdateringen innehåller utöver Android 10 även företagets även en något liten uppdatering av själva systemet då den fortsatt kör MIUI 11 och inte Xiaomis senaste MIUI 12- gränssnitt.

Uppdateringen kommer att skickas ut löpande världen över.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.