Kategorier
Samsung

Rykte: Samsung Galaxy S23 FE får Snapdragon 8+ Gen 1

Enligt en källa kommer Samsung att inte inkludera det senaste chippet under huven i S23 Fan Edition. Istället sägs det att företaget kommer att utnyttja ett äldre chipp från Qualcomm.

Enligt källan kommer Samsung att utrrusta S23 FE med det äldre chippet Snapdragon 8+ Gen 1, ett chipp som tillverkaren visade upp under hösten 2021. Det är fortfarande ett mycket bra chipp men naturligtvis är det lite sämre än Snapdragon 8 Gen 2. Däremot finns det ju en enorm fördel som att priset är bättre. Det sägs att Samsung kommer visa upp den här enheten under hösten det här året.

https://twitter.com/OreXda/status/1628080654092214278?t=PUxB-f_7oLtekrvk8HJ6Vg&s=19

Av Rasmus Hellmyrs

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.