Hem Rykte: OPPO förbereder att lämna Frankrike – trots allt!

Rykte: OPPO förbereder att lämna Frankrike – trots allt!

received_9213489655360100

Det har varit en massa skrivande om att Oppo kan komma att lämna flera länder i Europa. När Max gick ut med detta så var företaget snabba med att dementera uppgifterna och att man skulle fortsätta sin verksamhet i de länder man är etablerade i när det kommer till Europa.

Nu har en källa i Frankrike däremot gått ut åter igen med uppgifter om att Oppo kommer att lämna den franska marknaden snart. Man menar att ett bevis på detta är att ett företag som Oppo kör med har kontrakt till 30 juni men inte längre än så. Oppo har sagt att detta inte stämmer och att man kommer fortsätta sin verksamhet precis som vanligt i bland annat Frankrike. Vi får väll se hur det blir.

Jag ser inte heller att företagets flaggskepp Find N2 Flip finns i lager någonstans i landet, så det känns dessvärre som att något är på gång.

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.