in

Rykte: inga större uppgraderingar i Xperia 1 VII

Jag vet inte om jag var den enda som blev sjukt besviken när Sony presenterade Xperia 1 VI förra året? Jag menar man har övergett 4K-upplösningen som man haft sedan första generationens Xperia 1 för att satsa på Full HD. Dessutom övergav man det unika formatet 21:9.

Enligt uppgifter kommer Sony inte göra några revolutionerande uppgraderingar i uppföljaren. Om detta stämmer innebär det att modellen fortsatt kommer få Full HD+-upplösning. Vi kan däremot förvänta oss Snapdragon 8 Elite under huven och kanske nya kameror? Jag hoppas det!

Via

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.