Kategorier
Xiaomi

Förvånande uppgifter om Xiaomi 18 Pro sipprar ut

Xiaomi 18 Pro och 18 Pro Max kommer med största sannolikhet bli två av de första mobilerna med Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 6 eller vad chippet kan tänkas heta under huven. Nu har det inkommit uppgifter som fick oss att stanna till något.

Enligt DCS (Digital Chat Station) håller Xiaomi på att testa sina kommande flaggskepp med ett material på baksidan som inte är glas. Istället sägs det att Xiaomi kommer använda sig av fiberglas, nu vad det kommer innebära.

Utöver detta framgår det att telefonerna håller på att testas i färgerna blått, rött, rosa, svart och vitt. Framförallt de första tre kulörerna tycker vi låter mycket uppfriskande!

Via

Av Rasmus Hellmyrs

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.