OnePlus meddelade i mitten av juli det här året att tillverkaren valt att lägga ner sin verksamhet i Europa och USA. Trots det har den kinesiska tillverkaren fortsatt sin verksamhet i Indien utöver sin inhemska marknad. Nu har det inkommit glädjande uppgifter för er som känner er sugna på att skaffa OnePlus 16 i global tappning.
Eller ja, det kan ha. Enligt de senaste uppgifterna håller OnePlus på att testa ”16” internt bakom stängda dörrar i Indien. Förhoppningsvis innebär detta att man kommer släppa mobilen på den indiska marknaden i global skrud.
Det verkar som att många i Indien är sugna på mobilen, men frågan är om dessa personer är medvetna om att OnePlus 16 förväntas bli rejält mycket dyrare.
