Close Menu
MobilanyheterMobilanyheter
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Hem
    • Tester
    • Kontakt
    • Om oss
    Facebook X (Twitter) Instagram
    MobilanyheterMobilanyheter
    Subscribe
    MobilanyheterMobilanyheter
    Hem Huawei Mobile: ett företag som får på tok för lite uppmärksamhet i Sverige (krönika)
    Uncategorized

    Huawei Mobile: ett företag som får på tok för lite uppmärksamhet i Sverige (krönika)

    måndag, september 5, 2016,07:002 kommentarer3 Mins ReadRasmus HBy Rasmus H

    Huawei har i flera års tid försökt att sälja mobiltelefoner och surfplattor på den svenska marknaden, och visst har detta givit en viss utdelning för företaget, men man kommer inte i närheten av försäljningssiffrorna som till exempel Samsung och Apple har på den svenska marknaden. Många vet inte ens om att Huawei säljer mobiler och surfplattor, utan bara att det kinesiskt bildade företaget säljer routrar.
    Detta är något som jag känner behöver en ändring, och det helst nu. Jag skriver denna krönika då Huawei brukar släppa riktigt bra mobiler i Sverige, men det är inte det som gör att jag skriver denna krönika, utan det är priset man får för mobilernas hårdvara.

    Huawei har nyligen släppt sitt senaste tillskott i Honor – familjen, Honor 8. En riktigt prisvärd telefon enligt mig. Här får kunder en 5,2″ skärm med Full HD – upplösning (1080 x 1920 pixlar), ett av tillverkarens senaste chipp, Kirin 950, 32 GB inbyggt minne, stöd för dubbla SIM-kort, en smart fingeravtrycksläsare (placerad på baksidan), 4 GB RAM, dubbla 12 MP kameror placerade på baksidan och Android 6.0.1 från start.

    På pappret går Honor 8 att jämföra med en HTC 10 eller Samsung Galaxy S7. Skillnaden är bara att Honor 8 kostar 4490 kronor i ordinarie pris. Det medan Galaxy S7 kostar 6490 i ordinarie pris och en HTC 10 kostar 6790 i ordinarie pris.
    Att Honor 8 just nu också går på kampanj för antingen 3490 kronor (via Telia) eller 2490 kronor via Tele2 gör ju inte situationen sämre.

    Bilden är lånad av Huawei

    Med Huawei på den svenska marknaden har jag verkligen märkt hur andra tillverkare överprissätter deras telefoner, då de kan det. Både Huawei, Samsung och HTCs telefoner kör operativsystemet Android från Google, det som skiljer är att tillverkarna gör egna gränssnitt ovanpå Android. Men eftersom att Android är ett så öppet system, så går det alltid att lägga in en 3e parts lunchers (Google Now Luncher, Nova Luncher etc). Men om man inte känner för att lägga in en luncher, så finns det också möjlighet till att modifiera om telefonernas gränssnitt via ROOT (te.x Cyanogen).
    Så, som sagt, jag märker verkligen hur mycket till överpris många av de tillverkarna som säljer sina telefoner i Sverige tar för deras telefoner och surfplattor, då jag drar mina paralleller till Huawei Honor 8.  

    Men, vad är det som gör att Huawei säljer så pass lite telefoner i Sverige då till konsumenter? Jo, jag tror först och främst att det handlar om namnet Huawei, ett namn som enligt mig låter ”budget” (fastän man gör high-end telefoner). Inte för att det har något med företagets försäljning att göra, men många kunder har svårt att uttala namnet Huawei. Det tror jag gör att kunden i sin tur känner sig osäker på om Huawei verkligen gör bra telefoner.
    Mitt förslag är att Huawei tar och döper om sig till något som inte bara asiaterna kan uttala, utan något som övriga världen också kan få någorlunda lätt att uttala. En stor orsak att Huawei har och har haft käppar i hjulen är just namnet.

    Försäljningen av Huaweis mobila produkter har under året ökat drastiskt, men det också i takt med att man börjat göra mer reklam, reklam som alltid lockar en målgrupp. Men om Huawei skulle göra ännu mer reklam i Sverige så tror jag att man skulle kunna sälja ännu bättre.

    Bilden är lånad av Huawei

    Kommentera gärna om eventuella synpunkter, och om ni gillade krönikan!        

    Senaste inläggen

    • Rykte: Google Pixel 10 Pro  XL erbjuder det största batteriet i en Pixel hittils
      Rykte: Google Pixel 10 Pro  XL erbjuder det största batteriet i en Pixel hittils
      för 6 timmar sedanRasmus H
    • Vivo X Fold 5 kommer globalt
      Vivo X Fold 5 kommer globalt
      för 9 timmar sedanRasmus H
    • Sony Xperia 1 VII har stora problem
      Sony Xperia 1 VII har stora problem
      för 1 dag sedanRasmus H
    • Nothing Phone 3: pressbild på enheten läcker ut
      Nothing Phone 3: pressbild på enheten läcker ut
      för 1 dag sedanRasmus H
    • Nya uppgifter om Samsung Galaxy Z Fold7
      Nya uppgifter om Samsung Galaxy Z Fold7
      för 1 dag sedanRasmus H

    DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

    Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

    Android Huawei Nyheter

    Related Posts

    Rykte: Google Pixel 10 Pro  XL erbjuder det största batteriet i en Pixel hittils

    tisdag, juli 1, 2025,14:40

    Vivo X Fold 5 kommer globalt

    tisdag, juli 1, 2025,11:06

    Sony Xperia 1 VII har stora problem

    måndag, juni 30, 2025,11:51
    View 2 Comments

    2 kommentarer

    1. Dunkelid
      Dunkelid on måndag, september 5, 2016,07:32

      Håller med dig. Har en P9 nu och har tidigare haft bla Honor 6 och tycker de fungerat lika bra som andra telefoner jag haft. Mina vänner klämmer, känner och provar mina Huawei – telefoner inför att de ska köpa nya men landar sedan i andra märken som de känner sig mer hemma med. Och får ju då betala mer för det. När vi jämför våra telefoner efteråt så visar det sig ju också att de inte får mer för de där extra pengarna. ☺
      Kan det också vara så att säljarna i butikerna mer lyfter fram etablerade märken och därmed missgynnar Huawei i kontakten med kunderna?

      Logga in för att svara
    2. Rasmus Hellmyrs
      Rasmus Hellmyrs on måndag, september 5, 2016,07:40

      Hej!
      Så kan det absolut vara. Säljarna i dagens tele – butiker är ofta väldigt dåligt pålästa om Andra märken såsom Huawei i detta fall.

      Logga in för att svara
    Leave A Reply Cancel Reply

    Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Annonsblockerare aktiverad!
    Annonsblockerare aktiverad!
    Vår webbplats möjliggörs genom att visa onlineannonser för våra besökare. Vänligen stödja oss genom att inaktivera din annonsblockerare.