Pressbild på OnePlus Nord 3?

Det verkar, enligt Max, som att OnePlus kommer hålla ett event i Kina den 7 mars där man kommer att visa upp Nord 3. Men det ser också ut som att företaget kommer hålla ett globalt event i juli det här året där Nord 3 kommer bli just det: global.

Men utöver dessa uppgifter har han delat med sig av en bild som troligtvis visar hur Nord 3 kommer att se ut. Vi ser att den troligen kommer få ett mycket fyrkantigt format, och jag personligen är inte ett stort fan av denna iPhone-inspirerad design. Sedan tidigare har det sagts att mobilen bland annat kommer erbjuda ett chipp från Mediatek under huven samt att den kommer få ett batteri med stöd för 80W-laddning tillsammans med en 120Hz-panel. Förhoppningsvis får vi reda på mer inom kort!

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.