in

OnePlus har en förfinad version av flaggskeppet ”3” på gång (rykte)

Enligt en ny källa så håller OnePlus på att arbeta på en uppdatering till flaggskeppet ”3” som släpptes i juni. Källan säger att det inte alls ska vara någon stor uppdatering från OnePlus 3, då man i princip bara ska ha satt in den något kraftfullare Snapdragon 821 processorn. Som ni läsare säkert märkt, så har OnePlus haft svårt att få fram tillräckligt många OnePlus 3-telefoner, då väntetiderna emellanåt varit långa.

Enligt källan så beror det på att OnePlus haft svårt att få fram tillräckligt många AMOLED-paneler från sin underleverantör, något som gör att den nya varianten av telefonen istället kommer ha en IPS-panel.
Dessa rykten bör dock tas med en nypa salt.

Bilden är lånad av OnePlus

Källa

DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

Written by Rasmus H

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!

Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.