Huaweis nya super smartphone kan komma att få 4100 mAh- batteri

Jag har under en längre tid rapporterat om att Huawei kommer hålla ett event den 17 oktober där tillverkaren kan komma att visa upp en ny smartphone. Nu har det inkommit nya uppgifter om enheten.

Det ser ut som att den kommer få skärm över hela framsidan med kameran och högtalaren gömd under displayen. En ny läcka pekar dessutom mot att den här enheten kommer få ett batteri på 4100 mAh.

Det kan exempelvis jämföras med Mate 30 Pro som har ett batteri på 4400 mAh.

Via

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.