I övermorgon landar Thai för sista gången på Arlanda – uppehåll i över ett halvår

En av de branscher som drabbats hårdast av Coronakrisen är helt klart flyget. Vi vet sedan tidigare att flera bolag dragit in på flighter till Arlanda. Nu har det inkommit uppgifter gällande Thai Airways.

Det framkommer att Thai kommer sluta flyga till Arlanda från och med 1 april. vilket är om två dagar. Detta borde i sin tur innebära att Thai kommer lyfta från Arlanda för sista gången på över ett halvår i övermorgon. Som det ser ut just nu kommer Thai börja trafikera Sverige och Arlanda från och med 24 oktober det här året. Jag hoppas att det verkligen kommer bli så!

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.