Google Assistent lätt att hacka med program

Det har nyligen rapporterats om ett experiment där målet var att kunns hacka information via Google Assistent.

Det framkommer att åtta olika appar hade utvecklats för ändamålet. En app skulle till exempel ge dig ett lyckonummer samtidigt som den skulle leta rätt på känslig information som exempelvis lösenord på enheten för att sedan spara dessa lösenord på en server.

Experimentet visade sig bli lyckat då Google släppte igenom programmet (som numera inte är kvar med tanke på att det var ett experiment.)

Det här visar däremot en säkerhetsbrist i Google Assistent som Google bör lösa så fort som möjligt.

Via

Senaste inläggen

Posted by

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse! Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.