Close Menu
MobilanyheterMobilanyheter
    Facebook X (Twitter) Instagram
    • Hem
    • Tester
    • Kontakt
    • Om oss
    Facebook X (Twitter) Instagram
    MobilanyheterMobilanyheter
    Subscribe
    MobilanyheterMobilanyheter
    Hem Huawei presenteras Mate S med Force Touch
    Uncategorized

    Huawei presenteras Mate S med Force Touch

    onsdag, september 2, 2015,20:18Inga kommentarer2 Mins ReadRasmus HBy Rasmus H
    Huawei har under eftermiddagen presenterat Mate S – företagets nya flaggskepp.
    Mate S bygger på en 5,5″ skärm med 1080 x 1920 pixlars upplösning. Mobilen är endast 2.65 mm på det tunnaste stället, hur tjock den är på det tjockaste stället vill inte dock Huawei berätta. Mate S har en fingeravtrycksläsare som ska fungera väldigt bra enligt dom själva. Huawei har dessutom gjort fingeravtrycksläsaren som är placerad baktill, lite mer användbar då man valt att man med hjälp utav en svepning ska kunna skrolla igenom vissa appar. 
    Mate 7 är den första mobilen som har lanserats med Force Touch. Detta innebär att telefonen känner av hur olika hårt du trycker på skärmen. Telefonen kan nu också användas för att väga lite lättare saker som telefonen klarar av utan att gå sönder. Med hjälp av denna funktion så kan man också zooma in i bilder på ett enklare sätt. 
    I specifikationsväg så hittar vi en HiSilicon Kirin 935 processor  ( 4x 2.2 GHz samt 4x 1,5 GHz) tillsammans med 3 GB RAM, en främre 8 MP-kamera, en 13 MP-kamera med optisk bildstabilisering. 
    Telefonen kommer med Android 5.1.1 ur boxen tillsammans med Huawei`s egna gränssnitt Emotion UI 3.1. 
    Mate S har också plats för dubbla SIM-kort med stöd för 4G-uppkopling på bägge korten. 
    Mate 7 går att förbeställa ifrån 15 september ifrån Sverige. Priset kommer att ligga på 649 euro för modellen med 32 GB inbyggt minne, samt 699 euro för modellen med 64 GB inbyggt minne. 
    Bilden är lånad av Mobil.se
    Källa           

    Senaste inläggen

    • Vivo X Fold 5 kommer globalt
      Vivo X Fold 5 kommer globalt
      för 37 minuter sedanRasmus H
    • Sony Xperia 1 VII har stora problem
      Sony Xperia 1 VII har stora problem
      för 24 timmar sedanRasmus H
    • Nothing Phone 3: pressbild på enheten läcker ut
      Nothing Phone 3: pressbild på enheten läcker ut
      för 1 dag sedanRasmus H
    • Nya uppgifter om Samsung Galaxy Z Fold7
      Nya uppgifter om Samsung Galaxy Z Fold7
      för 1 dag sedanRasmus H
    • Xiaomi Mix Flip 2 presenterad!
      Xiaomi Mix Flip 2 presenterad!
      för 2 dagar sedanRasmus H

    DU KANSKE OCKSÅ GILLAR…

    Observera att den japanska versionen delvis är maskinöversatt.  Kontrollera alltid den svenska versionen av sajten för att vara säker på fakta.

    Related Posts

    Samsung Galaxy Z Flip7: nytt benchmark läcker

    lördag, maj 31, 2025,15:50

    Så här kommer Samsung Galaxy Watch 8 Classic se ut

    torsdag, maj 22, 2025,10:12

    Sony Xperia Ace IV kommer med största sannolikhet inte visas upp

    torsdag, maj 1, 2025,08:54
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Annonsblockerare aktiverad!
    Annonsblockerare aktiverad!
    Vår webbplats möjliggörs genom att visa onlineannonser för våra besökare. Vänligen stödja oss genom att inaktivera din annonsblockerare.