COMAC håller på att kolla på C939

Det har nyligen framkommit uppgifter om att kinesiska COMAC håller på att stå i planerna för att utveckla ett gäng flygplan. Nu har det inkommit ytterligare uppgifter.

Det ser ut som att flygplanstillverkaren håller på att fundera på att ta fram ett flygplan som ska rymma upp emot 400 personer. Planet kallas för C939 och beräknas bli en utmanare till Airbus A350-1000XWB och Boeing 777X. Det kommer minst sagt bli intressant att följa COMAC och dess utveckling.

Rasmus Hellmyrs driver sedan 2016 Mobilanyheter. Han har sedan tio års tid haft det oerhört stort intresse för smartphones då han fick upp ögonen för Samsung Galaxy S2. Sedan dess har det bara gått "utför" som han beskriver det själv med sitt oerhörda intresse!Utöver att rapportera om de senaste nyheterna i den mobila världen så tycker han också om att recensera produkter.